Filmy

Zosia

tekst: Ewa Mikuła
reżyseria: Marta Streker
występują: Anna Andrzejewska, Wiktoria Czubaszek, Dominika Kozłowska
tłumaczka PJM: Izabela Wielgus
kostiumy: Julia Kosmynka
muzyka: Maciej Zakrzewski
realizacja: Piotr Bartos
premiera online 12 grudnia 2020

ZOSIA to poetycka opowieść o trzech nastoletnich marzycielkach, które nie czują się dobrze w swojej codzienności i śnią o lepszym jutrze. Pierwsza pragnie uciec od ciotki i zasadzić swój wymarzony ogród; druga uratować miasto, w które z dnia na dzień zaczynają obrastać chwasty; trzecia pragnie uwolnić swój głos i ponownie spotkać się twarzą w twarz z innymi ludźmi.
Inspirowane literackimi romantycznymi sylwetkami Zoś sportretowanymi przez Adama Mickiewicza w „Panu Tadeuszu” oraz „Dziadach”, wideo-etiudy opowiadają o bohaterkach zawieszonych pomiędzy światami. Twórcy zadają sobie pytanie, czy trwanie w marzeniach o lepszej rzeczywistości, mimo niemożliwości ich zaistnienia, ma jedynie funkcję autodestruktywną czy może być przyczynkiem do wewnętrznej przemiany i źródłem nadziei.

Marta Streker

 

Ciemniej

Malwina Czekaj, Anna Andrzejewska
Lalka: Katarzyna Staniewska
muzyka: Sambor Dudziński
zdjęcia: Marek Zimakiewicz

Życie w pojedynkę nigdy jej nie przerażało.
 Choć czasem brakowało kogoś, kto zamiast niej zrobiłby herbatę. Z kim można by było porozmawiać o tym, co się usłyszy w radiu. Dzięki komu nie trzeba zamykać drzwi na klucz, gdy idzie się wyrzucić śmieci.

 


Etiuda powstała w ramach Projektu Paralele Fundacji Analog
„Paralele”

Spektakl teatru formy online. Inicjatywa łącząca twórców powstała w ramach programu Kultura w sieci. W ramach akcji powstało kilkanaście małych premier, stworzonych przez aktorów – twórców lalkowych z całej Polski. Na ich podstawie powstał viedo – spektakl.

Koncepcja i montaż: Marek Zimakiewicz
Dramaturgia: Elżbieta Chowaniec
Muzyka: Sambor Dudziński
Oprawa graficzna: Elżbieta Gądek

 

„Elia” kolektyw Grupa Ruchoma

Na początku była woda. Idea, by za pomocą performensu opowiedzieć o relacji pomiędzy gatunkiem homo sapiens a wodą. Zwrócić uwagę na problem suszy; na otaczający nas świat, który coraz szybciej pustynnieje; na przegrzewającą się planetę; na wyschnięte obszary trawione przez gigantyczne pożary. Przypomnieć, że kurczące się zasoby wody są kluczowe nie tylko dla ludzi, ale dla wszelkiego życia na ziemi a zrozumienie roli wody w ekosystemie oraz jej ochrona to jedno z naszych najważniejszych zadań. Pokazać, że wszystkie i wszyscy, ludzie i nieludzie, jesteśmy związani z wodą, że woda jest tym, co łączy wszystkie żywe organizmy. Że jesteśmy ciałami z wody.

#DlaSprawiedliwościKlimatycznej

„Ciała z wody” to seria działań przygotowanych dla Departamentu Obecności
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw

 

error: Zawartość chroniona !!